а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цртица

мн. цртици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25620
1. црта
Англиски: short line Албански: vizaton
Употреба: Деминутив
Примери:
Повлече само една цртица.
2. Во литературата и новинарството - краток опис.
Англиски: note Албански: noton
Употреба: Литература
Примери:
Цртици од патот по Италија.
3. интерпункциски знак „ - “
Англиски: hyphen Албански: vizë ndarëse
Употреба: Граматика
Примери:
Таа сложенка се пишува со цртица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК