а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цртеж

мн. цртежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1770
Во црно на бела позадина со рака нацртана слика.
Англиски: drawing Албански: vizatim
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Цртежи од секојдневието.
Аматерски цртеж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК