а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црница

мн. црници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8602
1. дрво и плод
Латински: Morus alba Англиски: mulberry Албански: man i zi, dud
Употреба: Ботаника
Примери:
Се качи на црницата.
Црна црница.
2. Плодна темна земја богата со органски материи.
Англиски: humus Албански: humus
Употреба: Земјоделство