а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црневица

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19778
1. мноштво
Англиски: plenty
Примери:
По улиците - црневица од луѓе.
2. Плодна темна земја богата со органски материи.
Англиски: humus
Употреба: Земјоделство
Примери:
Сето поле е црневица.