а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цркне

цркнат; цркни, цркнете; цркнав, цркнаа; цркнал; (ќе) цркнев, (ќе) цркнеа; (ќе) цркнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13225
1. За животни - умре.
Англиски: die Албански: ngordh
Примери:
Коњот му црква одненадеж.
2. прсне, пукне
Англиски: burst Албански: pëlcet
Употреба: Разговорно
Примери:
Цркна гумата на предното тркало.
3. пукне, умре
Англиски: die Албански: mbytet
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Цркна додека не ја исполни задачата.
Цркна од глад.
Цркна од мака.
Изрази
(клетва) Цркнал та пукнал!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК