а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цреша

мн. цреши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4282
1. овошно дрво
Латински: Prunus avium Англиски: cherry Албански: qershi
Употреба: Ботаника
Примери:
Се качи на црешата што беше во дворот.
2. Плодот на оваа овошка.
Англиски: cherry Албански: qershi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Купивме на пазари цреши и вишни.
Бели цреши, црни цреши.
Сок од цреши. Слатко од цреши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК