а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црешак

мн. црешаци
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што има многу црешови дрвја, овоштарник со цреши.
Англиски: cherry orchard
Употреба: Земјоделство