а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црепна

мн. црепни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18116
Земјен сад со кој со поклопува леб при печење.
Албански: çerep
Употреба: Гастрономија
Примери:
Оваа црепна пече убаво
Очи сал колку една црепна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК