а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црево

мн. црева
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3008
1. Еластични цевки во утробата на човек или живо но низ кои минува храната.
Англиски: bowel Албански: zorrë
Употреба: Анатомија
Примери:
Дванаесетпрсно црево (дванаесетпрсник).
Дебело, задно, слепо.
Воспаление на цревата.
Преплет на цревата.
Цревата ми кркорат (гргорат).
2. Гумена или платнена труба за пресипување течности.
Англиски: hose Албански: zorrë, hinkë
Примери:
Гумено, платнено црево.
Изрази
(разг.) Се влечат (точат) како црева.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК