а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црвче

Види и: црвец (м.)
мн. црвчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 18621
црв, црвец
Англиски: worm
Употреба: Деминутив , Зоологија
Примери:
Се храни со црвчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК