а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црвеношијка

мн. црвеношијки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27347
Птичка со црвеникав пердув околу шијата и градите.
Латински: Erithacus rubecula Англиски: robin
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК