а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црвенокожец

црвенокошци
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице со црвеникава кожа.
Албански: lëkurëkuq
Употреба: Биологија , Медицина
2. Лице од индијанско племе со црвеникава боја на кожата.
Англиски: redskin Албански: lëkurëkuq
Употреба: Географија