а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

црвенка

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49755
1. крупна црвена пченица
Англиски: corn Албански: lloj gruri
Употреба: Земјоделство
2. црвено вино
Англиски: red wine Албански: verë e kuqe
Употреба: Гастрономија
Изведенки
црвенко м.