а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цицне

цицнат; цицнат; цицни, цицнете; цицнав, цицнаа; цицнал; (ќе) цицнев, (ќе) цицнеа, (ќе) цицнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32918
Цица малу, еднаш или неколку пати по малу.
Англиски: suck
Примери:
Детето цицна малу и ја пушти цицката.