а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цицина

Вид збор: Именка, женски род
Оток, место каде кожата е црвена и надуена како последица на рана, убод и слично.
Англиски: swelling
Употреба: Дијалектен збор , Медицина