а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цицвара

(едн.) цицварата
Вид збор: Именка, женски род
Качамак со кајмак.
Англиски: polenta Албански: polentë, kaçamak
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
На цицварата се додава кајмакот, па се меша со издробено сирење и брашно.