а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

циц!

Вид збор: Извик
Обично удвоено циц, циц! - извик со кој се вабат јариња.
Примери:
Циц, козице, на планина!