а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цистерна

мн. цистерни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18914
1. Резервоар за вода со бетонско дно и ѕидови.
Англиски: cistern Албански: cisternë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во цистерните немаше ни капка вода.
2. Поголем резервоар, а исто така и автомобил, вагон, брод со таков резервоар за пренесување на течност.
Англиски: tank Албански: cisternë, tank, rezervuar
Употреба: Транспорт
Примери:
Цистерни ги прскаа улиците.
Цистерна за нафта.
Вагон-цистерна.
Брод-цистерна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК