а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ципа

мн. ципи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9574
1. Тенка кожичка која го дели абдоменот од тестикулите.
Латински: ingvinum Англиски: abdominal wall Албански: cipë
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
Чувствуваше болки во ципите.
2. мембрана
Англиски: membrane Албански: cipë, membranë
Употреба: Медицина
Примери:
Мозочна ципа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК