а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цеце

Вид збор: Именка, женски род
Обично во составот мувата цеце - африканска мува што ја пренесува болеста спиење.
Латински: Glossina Англиски: Tsetse fly
Употреба: Зоологија , Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК