а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цер

мн. церови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30580
1. вид даб
Латински: Quercus cerris Англиски: Turkey oak Албански: qarr, lis turku
Употреба: Ботаника
2. средство за лекување
Англиски: remedy Албански: mjet shërimi
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
За неа веќе цер нема.
(разг.) Нема ни за цер.