а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цери

церат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 33403
1. лечи
Англиски: cure Албански: shëroj
Употреба: Архаизам
Примери:
Цери тешки рани.
2. (се цери) се лечи
Англиски: cure Албански: shërohet
Употреба: Архаизам
Примери:
Мораше да се цери самата.
3. (се цери) се смее
Англиски: grin Албански: buzëqesh
4. (се цери) се кези, се клешти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК