а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ценкање

мн. ценкања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 26690
1. Договарање околу најниската цена.
Англиски: bargain Албански: ujdi, bëj pazar
Употреба: Економија
Примери:
Без ценкање нема ќар.
2. ситничарење
Англиски: haggle Албански: bëj pazar, pazaritem
Употреба: Преносно значење