а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

целосно

Вид збор: Прилог
Ранг: 1050
потполно, наполно, во целост
Англиски: entirely Албански: tërësisht
Примери:
Извештајот беше разгледан целосно.
Целосно ја изврши задачата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК