а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

целинка

мн. целинки
Вид збор: Именка, женски род
1. цело, потполно
Англиски: whole Албански: tërësi
Употреба: Деминутив
2. лединка
Англиски: meadow Албански: lëndinë
Употреба: Деминутив , Земјоделство