а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

целина

целината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1840
1. цело, целост, потполност
Англиски: whole Албански: tërësi
2. Необработена или запуштена земја.
Англиски: fallow Албански: lendinë, fushë
Употреба: Земјоделство