а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цедилка

мн. цедилки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26045
1. Прибор со мрежа за прецедување.
Англиски: sieve Албански: sitë
2. Ретко ткаено платно за процедување сирење и сл.
Албански: sitë
3. Четвртаста волнена ткаенина за носење деца или некаков товар.
Албански: sitë
Употреба: Дијалектен збор