а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цврсто

Вид збор: Прилог
Ранг: 1091
цврст
Англиски: firmly
Примери:
Врзи го, стегни го јажето цврсто.
Масата стои цврсто.
Верува цврсто во него.
Решил цврсто да се поправи.
Го држи цврсто.
Се држеше цврсто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК