а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цвили

цвилат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16437
1. За коњ - издава жален звук.
Англиски: neigh Албански: hingëllin
Употреба: Зоологија
Примери:
Коњот цвили, синко, за тебе.
2. За некои птици - пишти, писка.
Англиски: shriek Албански: vikat
Употреба: Зоологија
Примери:
Во гнездото цвилеа малите орлиња.
3. За човек - жали, тагува.
Англиски: moan Албански: vajtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јунак ми цвили во гора.
Цвили старата за синот.
4. За змија - пишти.
Англиски: squeal Албански: klithmë
Употреба: Зоологија
Примери:
Цвили змија во темна зандана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК