а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цвети

цветат; цветам; цветал
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За растенија - пушта цвет.
Англиски: blossom Албански: çel
Употреба: Ботаника
Примери:
Цвеќиња цветат.
Цветат веќе ружите.
2. За човек - се наоѓа во физички расцут.
Англиски: blossom Албански: zhvillohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лицето и цветеше како цвеќе в пролет.
3. Успешно се развива, напредува.
Англиски: blossom Албански: zhvillohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вашето претпријатие сега цвети.
Нашата организација цвети.