а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цареневестица

мн цареневестици
Вид збор: Именка, женски род
ласица, невестулка
Латински: Mustela nivalis Англиски: weasel
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК