а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

царевка

мн. царевки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12678
1. Пченка, растението.
Латински: zea mays Англиски: corn Албански: misër, kallamboq
Употреба: Ботаника
Примери:
Имаше дожд и царевките добро напредуваа.
Ги копаат царевките.
2. Пченка, плодот на растението.
Англиски: corn Албански: misër, kallamboq
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Вареа пченица и царевка ронеа.
Трошеа царевка.