а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хусар

мн. хусари
Вид збор: Именка, машки род
1. Војник од единиците на лесната коњица.
Англиски: hussar Албански: husar
Употреба: Воен термин
2. Некогашен коњаник.
Англиски: horseman Албански: kalorës
Употреба: Историја