а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хуриет

хуриетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34481
1. слобода
Англиски: freedom Турски: hürriyet Албански: liri
2. Период на слободен живот по младотурската револуција.
Турски: hürriyet Албански: liri
Употреба: Историја