а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хунта

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48947
1. Назив на различни политички групи и државни организации во земјите со шпански говорен јазик - Шпанија и земјите на Латинска Америка.
Англиски: junta
2. Највисок орган во чии раце се наоѓа власта по извршен државен удар.
Англиски: junta
Употреба: Политика
Примери:
воена хунта