а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хумус

(едн.) хумусот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16116
Земја настаната од распаѓањето на животински и растителни материи, горниот слој на почвата.
Англиски: humus
Употреба: Земјоделство