а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хумор

(едн.) хуморот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3678
1. Претставување на настаните, човечките недостатоци и слабости во ненавредлив комичен вид, духовитост.
Англиски: humor Албански: humor
Примери:
Има голема смисла за хумор.
Добродушен, лесен хумор.
2. Уметничко дело проникнато со духовитост.
Англиски: humor Албански: humor
Употреба: Уметност
Примери:
Хумор и сатира.
Изрази
Црн хумор.