а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хумористичен

хумористична
Вид збор: Придавка
Ранг: 20659
1. Кој се однесува на хумор, проникнат со хумор.
Англиски: humoristic
Примери:
Хумористичен тон.
2. Кој содржи во себе хумор.
Англиски: humoristic
Примери:
Хумористичен расказ.
Хумористичен весник.