а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хумореска

мн. хуморески
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25922
1. Мал расказ со шеговита содржина.
Англиски: humoresque Албански: humoreskë
Употреба: Литература
2. Композиција во брзо темпо, со шеговит тон.
Англиски: humoresque Албански: humoreskë
Употреба: Музика и танц
Примери:
музичка хумореска