а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хуманитарец

мн. хуманитарци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40800
Лице што во хуманитарна акција помага на други лица.
Англиски: humanitarian
Употреба: Општество , Разговорно
Примери:
странски хуманитарци
Изведенки
хуманитарка ж.
мн. хуманитарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК