а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хули

хулат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25369
Напаѓа, навредува, исмева нешто што е свето.
Англиски: blaspheme
Употреба: Книжевен збор , Религија
Примери:
Не хули (на) бога.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК