а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хулахопки

хулахопките
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 15321
Комбинација од чорапи и гаќи што ги покрива нозете и долниот дел од трупот.
Англиски: tights
Примери:
Хулахопките на танчерите и акробатите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК