а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хронометар

мн. хронометри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38240
1. Точен астрономски часовник во специјална кутија.
Англиски: chronometer Албански: kronometër
Употреба: Физика
2. Многу точен џебен или рачен часовник.
Англиски: chronometer Албански: kronometër, orë xhepi ose dore
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК