а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хронолошки

хронолошка
Вид збор: Придавка
Ранг: 35938
1. Кој се однесува на хронологија.
Англиски: chronological
2. Кој е даден по редот на настаните.
Англиски: chronological
Примери:
Хронолошки датуми.
По хронолошки ред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК