а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хроничен

хроничниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9561
Обично за болест - кој продолжува долго време; кој не може да се излекува.
Англиски: chronic
Употреба: Медицина
Примери:
хронично воспаление
хроничен бронхитис
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК