а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

храни

хранат; хранел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1891
1. Дава храна; помага на неспособен или болен да се храни; дава храна на дете.
Англиски: feed Албански: ushqen
Примери:
Детето ги хранеше пилињата.
Навечер ги хранеше коњите, добитокот.
Го храни болниот.
Го храни вештачки.
Уште е малечок, мајка му го храни.
2. (само 3. л.) Дава средства за издржувањето на некого, издржува; служи како средство за издржување, за приходи.
Англиски: feed Албански: ushqen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Татко му уште го храни.
Тој го храни целото семејство.
Синко, оваа земја нѐ храни сите.
Дуќанот нѐ хранеше.
3. (само 3. л.) Одржува некого.
Англиски: support Албански: këshilloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Филозофијата не ме храни веќе.
Спортот ме храни.
4. (се храни) Добива храна, јаде и пие.
Англиски: eat Албански: ushqehet
Примери:
Се хранеше само со риба.
Се храни диетално.
Се храни в ресторан.
Веќе сама се храни.
5. (се храни) Се издржува, добива средства за живот.
Англиски: support Албански: këshilloj
Примери:
Работеше и се хранеше.
Се хранев со својата пот.
Чуваше пилиња, ги продаваше и се хранеше.
Изрази
(разг.) Храни куче да те лае (поговорка).