а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

храбри

храбрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10777
1. Влева храброст.
Англиски: encourage Албански: inkurajoj, trimëroj
Примери:
Со својот пример тој ги храбреше своите луѓе.
2. (се храбри) Добива храброст, храбар вид.
Англиски: encourage Албански: inkurajohem, trimërohem
Примери:
Пред секој испит самиот се храбреше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК