а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хотел

мн. хотели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1116
преноќевалиште
Англиски: hotel Албански: hotel, bujtore
Употреба: Туризам
Примери:
Отседна во хотел со пет ѕвезди.
Изведенки
хотелче ср.
мн. хотелчиња
дем.