а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хоспитализира

хоспитализираат; хоспитализирал; хоспитализиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 40421
Префрлува во болница и става под лекарска контрола.
Англиски: hospitalize
Употреба: Медицина
Примери:
Три лица беа хоспитализирани.