а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хор

мн. хорови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3066
1. Во старогрчката драма - група исполнители што пееле и рецитирале стихови.
Англиски: chorus Албански: kor
Употреба: Историја
2. Пејачки колектив што исполнува истовремено едно вокално дело.
Англиски: chorus Албански: kor
Употреба: Музика и танц
3. Вокална песна за пејачки колектив.
Англиски: chorus Албански: kor
Употреба: Музика и танц
Примери:
аматерски хор
детски хор
мешан хор
црковен хор
хор од операта „Продадена невеста“
(разг.) Зборуваат во хор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК